Dzieci w sposób naturalny interesują się komputerem. Są doskonałymi obserwatorami i widzą, że chętnie spędzasz czas przed monitorem. A skoro tyle zainteresowania poświęcasz tajemniczemu przedmiotowi, dziecko też chce się z nim zapoznać. Powstaje zatem pytanie, kiedy jest dobry moment, by wprowadzić dziecko w komputerowy świat?
Z obsługą komputera jest trochę jak z nauką pływania – im wcześniej, tym łatwiej. Małe dzieci są wolne od obaw, lęków i zahamowań związanych z obsługą skomplikowanego urządzenia, tak jak to bywa u dorosłych. Zdarza się, że już 2-latki lubią bawić się komputerem.
W krótkim czasie potrafią go uruchomić, aby obejrzeć swoje ulubione bajki czy zdjęcia. Zwykle kontakt z komputerem miewa większość dzieci we wczesnym wieku przedszkolnym. Na początku uczą się operować myszką, posługiwać klawiszami spacji oraz strzałek. Dla niewprawnych rączek to wielkie wyzwanie. Poznają również fachową terminologię: myszka, enter, monitor, ikona, drukarka, spacja, program.
Komputer zabawkowy czy prawdziwy?
Komputer ma tę przewagę, że pobudza wielostronną aktywność dziecka. Często wymaga określonych działań, wymusza aktywność w przeciwieństwie do telewizji (czy DVD), która opiera się tylko na biernym odbiorze. Można też powiedzieć, że komputer jest cierpliwy. Bawiąc się i ucząc z jego pomocą, dziecko ma szansę wiele razy powtarzać te same czynności, aż osiągnie sukces.
W sklepach można kupić zabawki udające komputer. Mają monitor i klawiaturę, gry zręcznościowe i oprogramowanie, które pozwala wykonać proste zadania. Jeśli jednak naprawdę chcesz oswoić dziecko z komputerem, wybierz ten prawdziwy. Idealnie, gdy masz nieużywany, ale działający sprzęt, na którym dziecko może trenować. Udostępniając dziecku komputer, na którym pracujesz, przygotuj się na niespodzianki z przypadkowym wykasowaniem ważnych plików włącznie (dzieci często klikają na ikony na pulpicie).
Gry komputerowe dla dzieci:
Na naszym rynku dostępne są programy komputerowe dla dzieci już od drugiego roku życia. A co może robić 2-latek przed komputerem? Całkiem sporo. Zadania dla najmłodszych zaprojektowano tak, by uczyły dzieci korzystania z klawiatury i myszki. Programy komputerowe dla 2–4-latków utrzymane są w konwencji zabawy. Kolorowa grafika przyciąga wzrok i uwagę, gry pomagają poznawać kształty, kolory, głosy zwierząt, dźwięki instrumentów, uczą nowych słów. Są wesołe, dynamiczne, towarzyszą im piosenki, rymowanki, a przewodnikami po wirtualnym świecie są postacie ze znanych dzieciom bajek.
Wybierz grę dostosowaną do wieku dziecka!
Kupując dziecku grę edukacyjną, zwracaj uwagę na wiek użytkownika. Programy dla dzieci mają różne oznaczenia. Międzynarodowy symbol „3+” oznacza, że gra zawiera treści bezpieczne (nie ma strzelania i krwawych bijatyk). Nie określa natomiast rzeczywistego poziomu trudności. Czytaj uważnie opisy gier i – jeśli to możliwe – obejrzyj je w sklepie.
Im starsze dziecko, tym zadania bardziej skomplikowane. Edukacyjne programy dla 5–6-latków rozwijają orientację przestrzenną, wyobraźnię matematyczną. Jeśli są odpowiednio dobrane, ułatwiają kojarzenie faktów, rozwijają m.in. cierpliwość, umiejętność podejmowania decyzji, zręczność, spostrzegawczość, sprawność manualną, refleks.
Bezpieczeństwo dziecka w sieci!
Niestety, w Internecie łatwo trafić na treści nieodpowiednie dla dzieci. Czasem znajdują się pod z pozoru niewinnym adresem, wtedy zamiast ulubionej bajki otwiera się strona tylko dla dorosłych. Przed takimi sytuacjami może chronić program filtrujący. Ma kilka poziomów cenzurowania Internetu. Podstawowy to czarna lista słów w adresach, do których dostęp będzie blokowany. Drugi poziom to słowa, które mogą znaleźć się w treści strony. Warto wybrać taki filtr, który umożliwia tworzenie własnych list zakazanych słów i stron. A najlepiej zawsze wybieraj się razem z dzieckiem w jego wirtualną podróż.
Jak długo dziecko może siedzieć przed monitorem?
Im młodsze dziecko, tym krócej powinny trwać zabawy informatyczne – ze względu m.in. na nadmiar różnych bodźców, troskę o jego oczy czy kręgosłup.
* 2–4-letnie dzieci mogą korzystać z przeznaczonych dla nich programów komputerowych nie więcej niż kilkanaście minut 2–3 razy w tygodniu
* 5-6 letnie dzieci mogą korzystać około 30 minut.
Sprawdzaj, ile czasu dziecko spędza przed komputerem. Przestrzegaj przerw na odpoczynek i pilnuj, by dziecko dużo przebywało na powietrzu. Nie łudź się i nie oczekuj, że samo będzie wiedziało, kiedy odejść od monitora. Sprawdzi się np. nastawienie minutnika, budzika.
Najlepiej z góry ustalić z dzieckiem granice, aby uniknąć płaczu i rozczarowania.
O tym pamiętaj!
* Nie traktuj komputera jak elektronicznej niani! Nic nie zastąpi dziecku bezpośredniego kontaktu z rodzicami.
* Miej dziecko na oku. Mimo, że świetnie radzi sobie z większością zabaw komputerowych – bądź obok.
* Nie pozwól, by komputer stał się najważniejszą częścią życia. Super mądre gry nie przewyższą zalet, jakie daje zabawa z kolegami.
* Nie zmuszaj dziecka, by korzystało z komputera. Ciesz się, że bawi się inaczej.